Kas ir SSD diski?

ssd cietie diskiIespējams, ka tieši tagad vēlaties iegādāties jaunu datoru un izskatot dažādus modeļus pamanāt, ka tiem var būt SSD, HDD diski. Ja HDD (cietais disks) diskus zinām labāk, tad kas tad ir SSD (cietvielu) diski? Ikviens noteikti ir pazīstams ar USB atmiņas kartēm, tad nu SSD var uzlūkot kā lielāku un sarežģītāku USB kartes versiju.

SSD diska apraksts

Tāpat kā atmiņas kartei SSD diskos nav kustīgu detaļu, tā vietā informācija tiek uzglabāta mikročipos. Atšķirībā no HDD diskiem, kur izmanto mehānisku galviņu, kas nolasa/ieraksta datus pareizajā plates vietā,  šo kustīgo detaļu neesamība ir galvenais iemesls, kāpēc SSD diski ir tik ātri, tāpēc sniedz labāku sniegumu nekā HDD diski.

SSD diskiem nav mehānisku daļu, kas ierakstītu vai nolasītu datus, tā vietā tas paļaujas uz procesoru (jeb „smadzenēm”), kas kontrolē visas darbības saistībā ar datu rakstīšanu un lasīšanu. Šis kontrolieris ir ļoti nozīmīgs faktors SSD diska ātruma noteikšanā.

SSD disku priekšrocības:

  • Daudz lielāks rakstīšanas/lasīšanas ātrums nekā tipiskajiem diskiem;
  • Darbojas klusāk pateicoties tam, ka nav kustīgu detaļu;
  • Patērē mazāk enerģijas.

SSD disku lielākā priekšrocība ir to ātrums. Tā kā tajos nav kustīgu detaļu, tiem ir daudz lielāks lasīšanas ātrums, kā arī tie var uzsākt strādāt daudz ātrāk, jo viņiem nav jāgriežas. Tā kā nav svarīga arī datu fiziskā atrašanās vieta uz diska, lasīšanas ātrums ir nemainīgs, neatkarīgi no tā kur dati tiek saglabāti un arī diska fragmentācija nav problēma.

Papildus – SSD diski izmanto daudz mazāk jaudas nekā tipiskie HDD diski, tāpēc arī, ja izvēlaties portatīvo datoru ar SSD disku, tā baterijai būs garāks darbības laiks. Visas šīs lietas kopā ņemtas padara SSD diskus par labu pirkumu, bet, ne visiem tas ir vajadzīgs. Lieta tajā, ka SSD disks, ja salīdzina ar tādas pašas kapacitātes HDD disku (32 GB – 64 GB), ir daudz reiz dārgāks, bet, ja vēlaties pietiekami lielu atmiņu, kur uzglabāt datus, nāksies šķirties no prāvas nauda summas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *